Mobilya Kullanım Kılavuzu

MOBİLYA KULLANIM KILAVUZU

Buka Sofa mobilyanın; kaliteli, yenilikçi ve ihtiyaçlarınıza cevap veren ürünlerini seçmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Ürünlerimiz gerekli kalite kontrol süreçlerinden geçirilerek siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur.
Bu kılavuzda mobilyanızın uzun ömürlü ve konforlu kullanımı için gerekli bilgiler, ürünlerin bakımı ve kullanımı sırasında uyulması gereken kurallar ile ilgili tanıtıcı ve temel bilgiler mevcut bulunmaktadır.
Buka Sofa ürünleri iç mekan kullanımı için tasarlanmıştır. İç mekan harici yerlerde kullanımı ürün kullanım süresini kısaltır.

MONTAJ VE GENEL KULLANIM BİLGİLERİ

MONTAJ BİLGİLERİ

 • Ürünler kılıf gi̇ydi̇ri̇lmi̇ş olarak sevkedi̇lmektedi̇r.

 • İstanbul il sınırları içinde ücretsi̇z montaj hi̇zmeti̇ sunuyoruz. İstanbul dışı Sevkiyatlarda montaj hi̇zmeti̇mi̇z yoktur.

 • Önceli̇kli̇ olarak paketleri̇ ürüne zarar vermeyecek şeki̇lde açiniz.

 • Paketi̇n içinden çıkan montaj şemasini inceleyi̇ni̇z. Ürünler montaj kılavuzunda Beli̇rti̇ldiği şeki̇lde monte edi̇lmeli̇di̇r.

 • Yatak olan ürünlerde, yatak mekanizmalarini tam olarak kullanabi̇lmeni̇z için duvardan 30 cm önde olmasi gerekmektedi̇r.

 • Kurulum yapılacak zeminin düzgün olmasına di̇kkat edi̇ni̇z.

 • Kurulum bi̇tti̇kten sonra tüm vi̇da ve bağlantilarinin düzgün yapılıp yapılmadığını kontrol ediniz.


GENEL KULLANIM BİLGİLERİ

 • Ürününüzün mekanizmaları ile çocukların oynamasına izin vermeyiniz.

 • Süngerde çökme, iskelette ses ve kumaşta deformasyona sebebiyet verebileceğinden ötürü çocuklarınızın ürün üzerinde zıplamalarına mani olunuz.

 • Ürününüzün; ısı kaynakları ile arasına aşağıda belirtilen mesafelerde boşluk bırakınız. Bu sayede ürününüzde kullanılan sünger, elyaf, kumaş vb. malzemelerin ısı kaynaklı deformasyonunu engellemiş olursunuz.


 1. KATI YAKIT SOBASI MİNİMUM 100 CM

 2. ELEKTRİK SOBASI MİNİMUM 80 CM

 3. KALORİFER PETEĞİ MİNİMUM 25 CM

 • Ürününüze zarar vereceğinden ötürü üzerine sıcak ütü, tencere, demlik vs. gibi eşyalar koymayınız.

 • Ürününüzü rutubet ve direk güneş ışığından koruyunuz.

 • Ürününüzün yerini değiştirirken zemine ve ürüne zarar vereceğinden ötürü sürüklemeyiniz. İçi boş ve demonte vaziyette taşıyınız. Kol ve hareketli kısımlardan tutmayınız.

 • Kendinden kilitli olmayan mekanizmalı ürünlerde, mekanizma yukarı vaziyetteyken emniyet mandalını yerine takınız. Mekanizmayı kapatırken emniyet mandalını mutlaka çıkartınız. Mekanizmalı ürünler kullanılırken montaj kılavuzunda belirtilen hususlara dikkat ediniz.

 • Sandıklara eşya yerleştirirken sandığın içine girmeyiniz. Eşyalarınızı sandık bölümünün yüksekliğini geçmeyecek şekilde yerleştiriniz.

 • Sandıklı oturma gruplarında küçük çocuklarınızın sandıklı baza ile oynamasına, tek başına açmasına – kapamasına ve sandık kısmı açıkken yalnız başına kalmamalarına dikkat ediniz.

  Kanepe ve koltukların kol ve sırt bölümlerine lütfen oturmayınız.
 • Boyalı ve cilalı ahşapların yüzeyine sivri, delici, kesici ve ağır malzemeler ile vurmayınız. Sıcak bardak, tabak gibi malzemeleri koyarken altlık kullanınız.

BAKIM VE TEMİZLİK ÖNERİLERİ

 
Ürün kılıflarının bakım ve temizliğini, kılıfların üzerinde bulunan küçük etiketlerde ve kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde yapınız. Aksi uygulamalarda oluşacak olumsuz haller garanti kapsamı dışındadır.

Kullanma Talimatı

Kırışıklılar ve Dalgalanma oluşması

Buka Sofa ürünlerinde konfor ön planda tutulmaktadır. Farklı üretim tekniklerine göre üretilen ürünlerin yumuşaklık ve sertlik yüzeyleri değişmektedir. Yumuşaklık seviyesi yüksek olan ürünlerin iç malzemesi ve kumaşı serbest kalır, yüzeye
yapışmaz bu nedenden dolayı kılıflar gevşek, bol ve dalgalı görünebilir.

Oturumun bir tarafı sürekli olarak kullanılıyorsa zamana bağlı olarak yumuşama oluşabilir. Kullanılan alan ne kadar geniş ve uzun ise potluk oluşma ihtimali o kadar yüksektir. 70 cm uzunluğu veya genişliği geçen oturum alanları ile sırt ve kol gibi bölgelerde potluk beklenebilir. Vücut ısısı, nemi ve ağırlığı kumaşın dalgalanmasına etki eden unsurlar arasındadır. Bu durumu engellemek için zaman zaman oturum yerinizi değiştirmelisiniz. Aksi takdirde dalgalanma ve kırışıklıklar artacaktır.

Buka Sofa kılıf seçenekleri içerisinde müşteri tercihine bağlı olarak değişen, farklı içerik, özellik ve cinste birçok kumaş çeşidi bulunmaktadır. Her kumaş ve her ürün farklı temizleme yöntemi gerektirebilir. Bu nedenle kılıf içerisinde belirtilen temizleme talimatlarına uyulması önemlidir.


Döşeme Kumaşlar Hakkında

Döşemelik kumaşlar sağlığa zararsız maddelerden üretilir. Yılda yaklaşık olarak 1250 saat kullanıma maruz kalan kumaş; ağırlık, sürtünme, ışık, toz, ortam ve vücut nemi gibi etkenler nedeni ile yıpranmaktadır. Kişisel kullanım alışkanlıkları bu durumda kumaş ömrünü önemli ölçüde etkilemektedir.


• Renk Haslığı ve Tonları

Ürünler arasında renk tonları oluşması, beklenen bir unsurdur. Çünkü kumaş üretiminde teknik nedenlerden dolayı boyama esnasında birebir aynı rengin sağlanmasının garantisi yoktur.

• Işığa Karşı Dayanım

Her kumaşın ışığa karşı dayanımı olduğu bilinir ve temel olarak her kumaşın ışık haslığı testine tabii tutulduğu bilinmektedir. Ancak direkt olarak güneş ışığına maruz kalan kumaşların solmaması için korunmaları gerekmektedir.

• Yanardöner Etkisi

Örme ve kadife tipi kumaşların havlı olması nedeni ile sergilenme yönlerine göre ışığı farklı yönlerde yansıtırlar. Özellikle köşe takımlarında bu farklılık hissedilir ve bazı parçaların daha koyu ve açık renkte görünmesine neden olur. Bu tip kumaşlarda hav dönmesi bölgesel olarak leke gibi algılanır ve ışık yönüne göre hav dönmesi koyu veya açık renkte görünür.

• Boncuklanma/Tüylenme

Döşemelik kumaşlar kullanım öncesi boncuklanma ve tüylenme testlerine tabi tutulur. Ancak günlük kıyafetlerin havları ve tüyleri döşemelik kumaş ile etkileşime geçerek boncuklanma/tüylenme oluşturabilir.

• Statik Elektrik

Döşemelik kumaşların çok düşük bir seviyede olduğu doğal bir iletkenliği vardır. Kıyafetlerin kumaşı sürtünme yolu ile döşemelik kumaş üzerinde kuru hava ortamlarında statik elektriklenme oluşturabilir. Bu durumu minimize etmek için odalarda bitki veya nemlendirici bulunmasında fayda vardır.

• Renk Dayanımı

Açık renk döşemelik kumaşlar koyu renk denimlerden dolayı boyanabilir. Bu durum döşemelik kumaş kalitesinden değil, giyim kumaşı boya kalitesinden kaynaklanır.


HALI KULLANIM KILAVUZU

 • Halınızı düzenli olarak elektrik süpürgesi ile tozunu almanızı öneririz.

 • Halınızı direkt güneş ışığından koruyunuz. Yoğun ve direkt güneş ışınları halının renginin değişmesine sebep olabilir.

 • Halınızı düz ve pürüzsüz bir semine sermeniz daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

 • Halınızın temizliği için sadece profesyonel halı temizliği uygulanabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.